Letos si užívám hojnost borůvek, které obsahují spousty přínosných látek. Například vitamíny skupiny B, A, C, E a K. Z minerálních látek mangan, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a zinek.
Jsou skvělé nejen na imunitní systém, ale mají blahodárný vliv i na zrak. A to nejen vitamínem A a zinkem, ale i svou barvou. Teď tedy myslím spíše zelené listy. Pohled na svěží listy je parádní regenerace pro oči. …a navíc, všimli jste si, že tvar borůvek je podobný oku?
Tak jako vlašské ořechy připomínají mozek a jsou pro něj skvělou výživou. Pro ledviny jsou to například fazole, tak si říkám, že borůvka je takové oko. No nic není náhoda. 😉
Takže si teď ordinuji pravidelné návštěvy lesa, jako kompenzaci za častou práci na PC. Tím se oči spíše oslabují. 🙈
A při tom trhání borůvek jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že už je na čase utřít prach z mého blogu. Za poslední rok a čtvrt prošel celkem velkou detoxikací, kterou ustály jen 3 články. A to jich na blogu bylo za posledních 5 let celkem dost.
Jak se říká: „Člověk míní, život mění.“
A tak se zpět vrátíme k tématu očí. Více jsem se o ně zajímala ve chvíli, kdy jsem chtěla pomoct mojí mladší dceři se zlepšením zraku. Nakonec jsem zjistila, že to, že nosí brejličky jí nevadí a vlastně nemá potřebu to jakkoliv měnit.
Vzhledem k tom, že často pracuji na počítači, tak mi informace přišly vhod a využívám je aspoň pro sebe. Budu ráda, když budou přínosem i pro vás. Hodit se vám můžou, i když rádi často čtete, řídíte nebo při jakékoliv činnosti zaostřujete svůj zrak na stále stejnou vzdálenost a chcete předejít únavě očí, pálení, suchým očím, nebo máte chuť jim věnovat preventivně více pozornosti a péče.
Oči = samozřejmost nebo DAR?
Všimli jste si někdy, že jak se ráno probudíme a rozkoukáme, oči hned fungují na 100%? Jsou nejsložitějším orgánem hned po mozku a přijímáme díky nim až 80% informací z vnějšího prostředí. Navíc jsou jedním z ukazatelů našich emocí.
Umíte si váš život bez zraku představit? Přesto ten impuls něco pro své oči dělat většinou přichází, až když nás ve spojení s nimi něco trápí. Za tu skvělou práci, co pro nás s láskou dělají, si naši pozornost opravdu zaslouží.
Už jen samotné mrkání je zajímavá věc 😉
Když jsem se o toto téma začala zajímat, zaujalo mě už samotné mrkání, které se odvíjí podle činnosti, kterou provádíme. Věděli jste, že ve chvíli, kdy se na něco více soustředíme, mrkáme méně? Když jsme uvolnění, mrkáme častěji.
Běžně mrkneme cca 15 – 20x za minutu. Při soustředěné práci na počítači je to třeba jen 5x za minutu! To našemu oku neprospívá.
Proč je mrkání tak důležité?
Doba cca 0,2 až 0,3 sekundy, kdy dojde k rychlému zavření našich víček se na oko dostává tekutina, která oko zvlhčuje, chrání a zároveň z něj vyplachuje nepříjemná smítka a nežádoucí částice. Mrkáním se naše oči zásobují kyslíkem a vyživují rohovku.
Čím méně tedy mrkáme, tím snadněji dochází k suchým očím, k svědění, či pálení. Navíc při mrkání náš mozek vizuální vjemy na zlomek sekundy zablokuje. Tím si dopřeje chvilkový odpočinek.
Riziko suchých očí zvyšuje také užívání určitých léků (antihistaminik, antidepresiv atd.), kontaktních čoček, přemíra kofeinu, či alkoholu, únava a stres. Trpí jimi také mnoho dospělých po dosažení věku 50let.
Jak s lehkostí očím ulevit?
1.Vědomé mrkání. Jestli pracujete na počítači, můžete si dát hned vedle počítače kartičku s textem (např. Je čas na mrkání. Vědomé mrkání apod.), která vám bude připomínat, že je čas očím trochu ulevit. Jednomu mrknutí věnujte klidně i 2-3 vteřiny.
2.Při telefonování si na chvíli zavřete oči. Zprostředkujete tak očím malý relax a více tak zaměříte pozornost na právě probíhající rozhovor.
3.Při používání digitálních zařízení dodržujte pravidlo 20-20-20. Každých 20min. odhlédněte od obrazovky a nechte oči zaměřit se na vzdálený objekt alespoň 20 stop (cca 6 metrů) na 20 sekund. Přitom přechod od monitoru ke vzdálenému objektu by měl být také postupný. Podívat se nejprve pár cm od počítače, pak třeba metr, dva až dohlédnete na vzdálený objekt. Návrat zpět k monitoru udělat opět postupný.
Když jste na procházce v lese, můžete dělat to samé. Nejprve se podívat na nějaký zelený list, který máte po ruce. Pak na strom kousek od vás, další vzdálenější bod, a nakonec na nejvyšší strom, který vidíte. Apod.
4. Procvičování unavených očí. Posaďte rovně, představte si před sebou například velký kruh, pak velkou ležatou osmičku – sledujte jejich obvod bez pohybu těla, pouze očima.
5. Občas si udělejte krátkou přestávku. Pusťte si nějakou vaší oblíbenou písničku a zatancujte si, nebo se jen protáhněte, ať se v těle zase rozproudí energie.
6. Pravidelně si větrejte – zvlášť v zimě, kdy topení vysušuje vzduch.
7. Udělejte si masáž očí – oblast kolem (pod a nad) očima, spánky, hlavu i šíji. Masáž zlepšuje krevní oběh a posílí oční svaly.
8. Dopřejte si krátký relax. Můžete zařadit i na konec masáže očí. Třete si dlaně o sebe a přiložte si je lehce na zavřené oči. V tu samou chvíli jim můžete poděkovat za skvělou práci, kterou každý den dělají. Poděkujte za zdravý zrak. Představte si, jak vaše oči prostupuje láskyplná energie, která je bude regenerovat. A nakonec se pohlaďte a obejměte. 😉
9. Přidat můžete i kvalitní vitamíny, pro děti i dospělé je to hlavně zinek a vitamín A. Přínosné jsou také Omega-3 mastné kyseliny, vitamín E a C.
Z pohledu TČM je dobré zaměřit se na játra, protože oči jsou jejich vývodným orgánem.
Teď už vám popřeji zdravé oči a chuť dopřávat jim péči, kterou si zaslouží ❤️
S úctou P.S.
Stáhněte si e-book zDARma
Energie zázraků
3 inspirující příběhy, které vám dodají více nadhledu a životní lehkosti.
Možná jste právě teď v situaci, kdy:
» vám v životě některé věci nevychází tak, jak si přejete.
» jste zaseknutí na místě a nevíte jak dál.
» se vám hodí KOUZELNÝ PROUTEK či prsten od ARABELY, pro usnadnění starostí.
Proto jsou zde 3 inspirující příběhy z mého života, které vám změní pohled na běžnou realitu.
A dají návod, jak se na energii zázraků také naladit. ♥
Ebook doporučuji každému, kdo se chce opět napojit sám na sebe a být v kontaktu vědomě více s přírodou. Ukazuje, jak fungují vesmírné zákony a jak vidět dané souvislosti. Ebook vás zastaví a uvědomíte si, že je potřeba být častěji teď a tady.